Černé taxíky jsou pro Londýn stejnou ikonou jako Big Ben nebo Tower Bridge. Není proto vlastně divu, že tato barva zdobí i jejich novou generaci TX. Za ní stojí čínský gigant Geely, který v roce 2012 odkoupil tradiční společnost London Taxi Company.
Proč jsou vlastně londýnské taxíky černé, když takřka všude ve světě zdobí jejich karoserii hlavně žlutá barva, na kterou ostatně v poslední době přesedlaly i ty pražské? S touto záležitostí si lámali hlavu také designéři Geely, kteří kvůli tomu propátrali historii londýnských taxíků sahající až do poloviny 17. století a zjistili zajímavé věci.
Přesuneme se do roku 1948, kdy značka Austin začala s výrobou taxíku TX3. Ten zpočátku užíval benzinový motor, kvůli vysokým provozním nákladům však firma záhy přešla na diesel. Až do té doby byly v ulicích k vidění taxíky
v rozličných barvách, s příchodem TX3 se ale situace rychle změnila. Po válce byl totiž všeho nedostatek a za cokoli výjimečnějšího se muselo hodně připlácet. Projevilo se to i na trhu automobilových laků, kde byl tím nejlevnějším černý. A jelikož taxíky se vyráběly ve velkém a Austin je chtěl nabídnout co nejlevněji, rozhodl se TX3 lakovat jen do černé barvy. Černá byla zkrátka synonymem pro nové auto – nová auta byla skoro vždy černá. A protože zákazníci taxikářů chtěli jezdit v co nejnovějších vozech, začali preferovat ty černé. Taxikáři se tak začali přizpůsobovat poptávce a buď přelakovali své starší vozy, nebo si koupili v černé nové i jinde než u Austinu. Během roku tak byly bez jakéhokoli nařízení prakticky veškeré taxíky v Londýně černé, protože jakkoli jinak zbarvený vůz si obtížně hledal klientelu. A tahle situace už se nikdy nezměnila.
Galerie modelu